1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 474
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €309k
- ø-Age: 26.2
Matchday 15 1995
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
Zenit | 2:1 | Ocean | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
6.000 · Anatoli Kiselev | ||||
Course of play | ||||
38' | 1:0 | |||
44' | 2:0 | |||
2:1 | 78' | |||
Asmara | 1:2 | SHNK | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
500 · Sergey Gusev | ||||
Course of play | ||||
35' | 1:0 | |||
1:1 | 49' | |||
1:2 | 77' | |||
Lada | 0:0 | Chkalo | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
3.000 · Lom-Ali Ibragimov |
Torped | 4:2 | Lokomo | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
1.500 · Aleksandr Lapin | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 10' | |||
13' | 1:1 | |||
29' | 2:1 | |||
2:2 | 55' | |||
79' | 3:2 | |||
81' | 4:2 | |||
Irtysh | 0:1 | Smena- | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
2.200 · Boris Kalyuskiy | ||||
Course of play | ||||
42' | ||||
82' | ||||
0:1 | 82' | |||
Fakel | 2:0 | Zarya | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
2.000 · Aleksandr Kirillov | ||||
Course of play | ||||
32' | 1:0 | |||
65' | 2:0 | |||
Sokol- | 3:0 | Zvezda | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
5.000 · Gennadi Kulichenkov | ||||
Course of play | ||||
8' | 1:0 | |||
34' | 2:0 | |||
90' | 3:0 | |||
Kolos | 0:1 | Torped | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
3.000 · Sergey Lapochkin Sr. | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 30' | |||
Balt. | 4:0 | Luch | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
18.000 · Viktor Gavrin | ||||
Course of play | ||||
4' | 1:0 | |||
17' | 2:0 | |||
59' | 3:0 | |||
67' | 4:0 | |||
Uralan | 1:0 | Dinamo | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
7.500 · Yuriy Vergopulo | ||||
Course of play | ||||
39' | ||||
39' | 1:0 | |||
89' | ||||
Druzhb | 2:0 | NKN | ||
Wed
Jun 7, 1995
|
||||
2.000 · Taras Bezubyak | ||||
Course of play | ||||
69' | 1:0 | |||
71' | 2:0 | |||
Table 1.Division 1995
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Baltika | 14 | 15 | 32 | |
2 | Luch Vladivostok | 15 | 6 | 29 | |
3 | Zenit S-Pb | 14 | 10 | 25 | |
4 | Stavropol | 15 | 8 | 25 | |
5 | Shinnik Yaroslav | 14 | 1 | 24 | |
6 | Torpedo Arzamas | 14 | 3 | 23 | |
7 | Uralan | 15 | 2 | 23 | |
8 | Neftekhimik | 14 | 4 | 22 | |
9 | Fakel Voronezh | 14 | 2 | 22 | |
10 | L. Chita | 14 | -4 | 22 | |
11 | Kolos Krasnodar | 14 | 4 | 21 | |
12 | Lada Togliatti | 14 | 3 | 21 | |
13 | Druzhba Maikop | 14 | 2 | 21 | |
14 | Zvezda Irkutsk | 14 | -3 | 21 | |
15 | Sokol-PZD | 15 | 3 | 20 | |
16 | Chkalovets | 14 | -3 | 20 | |
17 | Zarya L-K. | 14 | 3 | 17 | |
18 | Ocean Nakhodka | 15 | -6 | 16 | |
19 | Smena-Saturn | 14 | -7 | 14 | |
20 | Asmaral Moskau | 15 | -8 | 14 | |
21 | Irtysh Omsk | 15 | -15 | 14 | |
22 | Torpedo Volzhsky | 15 | -20 | 8 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...